
„Naród, który traci pamięć, traci sumienie”.
Zbigniew Herbert
Za nami XXXIII Zlot Szlakami Walk Partyzantów na Suchej Polanie. 16 września przedstawiciele uczniów i nauczycieli naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach patriotycznych na Suchej Polanie. Corocznie organizowany zlot upamiętnia wydarzenia z 1944 roku - bitwę pod Łysiną – największe starcie zgrupowania oddziałów partyzanckich obwodu AK „Murawa” z niemieckim najeźdźcą.
Żołnierze Murawy w sierpniu 1944 roku wywalczyli „skrawek wolnej Polski” nazwany Rzeczpospolitą Raciechowicką dlatego Niemcy 12 września przystąpili do ataku. Walki toczyły się w rejonie Łysiny. Ich częścią była bitwa o most glichowski, jedna z największych bitew partyzanckich okresu II wojny światowej. Działania zakończyły się pokonaniem Niemców, którzy w odwecie spacyfikowali pobliskie wsie: Wiśniową i Lipnik, mordując ludność cywilną, w tym przede wszystkim kobiety i dzieci.
Jak co roku centralnym punktem uroczystości na Suchej Polanie była msza św. w intencji partyzantów i poległych w obronie Ojczyzny Bohaterów. Po mszy przedstawiciele organizacji i szkół złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym oddziały partyzanckie AK obwodu „Murawa”. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli również w przygotowanym przez organizatorów, ciekawym pokazie sprzętu wojskowego.
18 września z okazji 79 rocznicy pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika reprezentanci naszej szkoły z pocztem sztandarowym uczestniczyli również we mszy świętej na Cmentarzu Parafialnym w Wiśniowej oraz Apelu Pamięci przy kwaterze wojennej ofiar pacyfikacji.
Mamy nadzieję, że ta piękna lekcja patriotyzmu zostanie w pamięci naszych uczniów na długo.
źródło grafiki: pttk.myslenice.pl
-
16 listopada uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce. Dobrego humoru i radości uczniów nie była w stanie zepsuć niska temperatura oraz mglista i deszczowa pogoda - ponieważ pod ziemią nie pada!
O godzinie 9:00 spotkaliśmy się z przewodnikami obok Szybu Daniłowicza, skąd po 380 stopniach zeszliśmy na I poziom kopalni. Podczas zwiedzania trasy turystycznej mieliśmy możliwość podziwiania niespotykanych na powierzchni krajobrazów: solankowych jezior i pięknych podziemnych komór (w tym niepowtarzalnej kaplicy św. Kingi). Przewodnicy pokazali nam dawne narzędzia górnicze oraz zapoznali ze stosowanymi w przeszłości metodami wydobycia i transportu soli. Sporym zaskoczeniem była dla uczniów informacja, że ostatni pracujący w kopalni koń – klacz o imieniu „Baśka”, została wywieziona na powierzchnię w 2002r.
Jak na każdej z wycieczek prócz zwiedzania był też czas na posiłek oraz zakupy pamiątek. Po niemal trzech godzinach spędzonych w kopalni (z poziomu III znajdującego się 135 m pod ziemią), windą wyjechaliśmy na powierzchnię - co też było dla dzieci niemałą atrakcją. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Węglówki i już czekamy na kolejną wycieczkę!
-
17 listopada 2022r. klasa siódma i klasa czwarta wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Celem naszego wyjazdu było zapoznanie się z pracą aktora w teatrze oraz obserwacja ciekawych okazów przyrodniczych w Muzeum Przyrodniczym. Po dotarciu na miejsce mieliśmy zajęcia warsztatowe w Teatrze Starym. Ćwiczenia polegały na integracji grupy i na doskonaleniu umiejętności komunikacji interpersonalnej. Zadania były dostosowane do wieku uczniów, dla wszystkich były świetną zabawą i okazją do lepszego poznania się i współpracy. Po zajęciach w teatrze pojechaliśmy na lekcję przyrodniczą do Muzeum Przyrodniczego, w którym utrwaliliśmy wiedzę dotyczącą stawonogów i oglądaliśmy okazy zebrane w tym muzeum. Największe wrażenie na nas zrobiły świecące kamienie.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne emocjonujące wycieczki!
-
Pieniny to bardzo urokliwy zakątek Polski. We środę - 12 października 2022r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Pienińskiego Parku Narodowego, by móc z bliska przyjrzeć się tym cudownym miejscom. W programie wycieczki znalazły się liczne atrakcje.
Pierwszą z nich było przejście wąwozu Homole – z Jaworek do polany Bukowinki. Tutaj odpoczęliśmy, rozkoszując się pięknem otaczającej nas przyrody. Uczniowie mieli okazję zintegrować się jeszcze bardziej przy wspólnym posiłku, rozmowach i kupowaniu pamiątek.
Następnie udaliśmy się do stacji kolei linowej Arena Jaworki Homole i zjechaliśmy kolejką krzesełkową do Jaworek. Było bardzo zabawnie i dostojnie jednocześnie, bowiem niektórzy z nas pokonywali swoje słabości, będąc kilkanaście metrów nad ziemią.
Ciekawym punktem programu wycieczki było zwiedzanie zapory w Czorsztynie. Przewodnik ciekawie przedstawił nam historię powstania tego miejsca, jego funkcje oraz mogliśmy podziwiać piękną panoramę tej okolicy. Punktem kulminacyjnym naszej wycieczki był rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Cudowna pogoda, woda i niezwykłe widoki tego miejsca na długo pozostaną w naszej pamięci. Humory dopisywały wszystkim uczestnikom wycieczki tj. uczniom z klas V, VI oraz VII, naszym opiekunom oraz pilotowi wycieczki.
Zmęczeni, ale zadowoleni w godzinach wieczornych wróciliśmy do Węglówki.
Opiekunowie: Halina Paszcz, Angelika Woś, Anna Raźniak, Marcin Cikała
Kierownik wycieczki: Zofia Trzupek
Przewodnik/pilot wycieczki: Biuro Podróży „AKTYWNIE Z BAJEREM” z Myślenic
-
Uczniowie klasy VII i VIII, 21 czerwca 2022 roku, odwiedzili Miejsce Pamięci Muzeum Auschwitz- Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady.
Murowane bloki Auschwitz I, drewniane baraki Auschwitz II, mury i ruiny krematoriów, wieżyczki strażnicze i druty ogrodzenia oraz ziemia kryjąca prochy ofiar nazistowskich zbrodni to niemi świadkowie ludzkich tragedii: pracy ponad siły, głodu, chorób, eksperymentów medycznych i śmierci najmniej 1 100 000 ludzi, w tym około miliona Żydów, ponadto 70-75 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 15 tys. sowieckich jeńców wojennych i 10-15 tys. osób innych narodowości.
Wstrząsające relacje Ocalonych oraz materialne dowody zbrodni: buty, walizki i wiklinowe kosze, garnki, protezy i ortezy, obozowe pasiaki, żydowskie tałesy i obcięte włosy niech nie pozwolą nam zapomnieć, że jak pisał Różewicz:
Zło nie bierze się z braku
ani z nicości
Zło bierze się z człowieka
i tylko z człowieka
„Auschwitz nie spadło z nieba” – mówił 27 stycznia 2020 roku Marian Turski, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, podczas obchodów 75 rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
Współczesny człowiek bywa ślepy na brak szacunku dla drugiego człowieka, łamanie podstawowych praw, w tym tego fundamentalnego – prawa do życia, naruszanie przyjętych umów społecznych, przyzwolenie na kłamstwa historyczne…
Nie bądź obojętny! -
-
W dniach 15-17 maja 2019 uczniowie naszej szkoły odwiedzili Góry Stołowe, Wrocław i ogród zoologiczny i park safari w czeskim Dvor Kralove.
-
W dniach 8-10 maja 2018 uczniowie naszej szkoły odwiedzili trzy piękne miasta polskie.