Na wycieczkę do Warszawy wyjechaliśmy z Węglówki wczesnym rankiem, we środę 28 maja 2025 r., o godz. 5.45. Podróż do Warszawy zajęła nam nieco ponad 4 godziny. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od Wilanowa, w którym zobaczyliśmy Pałac Króla Jana III Sobieskiego. Ze względu na rozmach budowli, bogate zdobienia oraz pełen uroku park, pałac ten jest nazywany „polskim Wersalem”. Z Wilanowa udaliśmy się na teren Cmentarza Wojskowego na Powązkach, gdzie odwiedziliśmy mogiły Szarych Szeregów w słynnym brzozowym gaju. Zapaliliśmy znicze na mogiłach Zośki, Rudego i Alka. Widzieliśmy również miejsce wiecznego spoczynku poety - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żony Basi. Następnie udaliśmy się do Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie zobaczyliśmy Zamek Królewski, Barbakan, słynną Syrenkę Warszawską oraz pomnik Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. W dalszej kolejności odwiedziliśmy Krakowskie Przedmieście wraz z Pałacem Prezydenckim oraz Placem Piłsudzkiego, na którym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Mieliśmy też okazję obserwować uroczystą zmianę warty żołnierzy, w tym dniu. Następnie, będąc w samym centrum Warszawy, wyjechaliśmy windą na taras widokowy, znajdujący się w jednym z najwyższych budynków w Polsce – Pałacu Kultury i Nauki (231 m).
Drugi dzień pobytu w Warszawie również okazał się bardzo emocjonujący. W godzinach porannych, tuż po śniadaniu, udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy. Muzeum zwiedzaliśmy z lokalnym przewodnikiem i byliśmy pod wrażeniem multimedialnej ekspozycji, przedstawiającej walkę oraz codzienne życie powstańców pod okupacją. Po zakończeniu zwiedzania ekspozycji muzealnych, udaliśmy się na wycieczkę po Stadionie Narodowym. Trasa „Piłkarskie emocje” pozwoliła nam zobaczyć szatnie, usiąść na ławce zawodników i wejść na płytę tego ogromnego stadionu. Mogliśmy również udać się na taras widokowy, z którego podziwialiśmy monumentalny kształt budowli. Ostatnim punktem programu, w drugim dniu naszego pobytu w Warszawie, były odwiedziny Centrum Nauki Kopernik, które jest największym tego typu ośrodkiem w Polsce. Na 22 tys. m² mogliśmy samodzielnie przeprowadzić eksperymenty, dzięki którym skomplikowane zjawiska przyrodnicze stawały się dla nas bardziej zrozumiałe. Tutaj nie było wyznaczonej ścieżki, którą należy podążać. My - jako odwiedzający - decydowaliśmy, co i kiedy chcemy zobaczyć. Wszystko to było świetną zabawą, która zajęła nam kilka godzin. Po tym wyczerpującym dniu, wróciliśmy do hotelu na krótki odpoczynek i regenerację. Jeszcze tego samego dnia, w godzinach nocnych, mieliśmy okazję odbyć spacer w świetle neonów, którymi mieniły się nowoczesne wieżowce warszawskie, wybudowane nieopodal naszego hotelu A&O.
Trzeci dzień naszego pobytu rozpoczął się od wykwaterowania z hotelu. Potem udaliśmy się na spacer do Łazienek Królewskich, czyli letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Trasa spaceru zaprowadziła nas na ul. Wiejską, gdzie zwiedziliśmy Sejm RP. Mieliśmy okazję zwiedzić budynek w którym posłowie podejmują ważne uchwały. Zasiedliśmy w lożach fotoreporterskich i wsłuchiwaliśmy się w wykład przewodniczki, która niezwykle ciekawie przedstawiła nam historię polskiego parlamentaryzmu.
Wycieczka do Warszawy okazała się wspaniałą przygodą, po której radośni i zadowoleni wróciliśmy do Węglówki.
Podczas naszej wyprawy towarzyszyli nam nasi opiekunowie (p. Halina Paszcz, p. Emilia Niewidok, p. Aneta Pitak, p. Justyna Bednarska, p. Zofia Trzupek) i pracownicy Biura Podróży Kroczek (p. Ania - pilot wycieczki, p. Magda - przewodnik po stolicy, pan Piotrek - kierowca autokaru) we współpracy, z którym zorganizowaliśmy nasz wyjazd do Warszawy.
Wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, aby nasza wycieczka odbyła się ( Rodzicom) i przebiegała w tak wyjątkowej atmosferze, z całego serca dziękujemy!!!
oprac.: Zofia Trzupek