Częściowe zaćmienie Słońca 20 marzec 2015 r.

 

Pierwszy dzień wiosny upłynął tak...

20 marca 2015r. miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca, które z terenów Polski widoczne było jako częściowe. Zaćmienie rozpoczęło się kwadrans przed 10 a zakończyło parę minut po południu. Maksymalna faza zaćmienia w Krakowie miała miejsce o 10:53 i sięgała około 70%.

W dzień zaćmienia pogoda dopisała wyśmienicie, przez co mieliśmy możliwość obserwacji całego zjawiska. Pokazy zaćmienia w naszym obserwatorium prowadzone były trzema teleskopami. Dwa z nich wyposażone były w folię mylarową, zmniejszającą jedynie jasność Słońca, a trzeci w filtr wodorowy, dzięki któremu można było obserwować chromosferę Słoneczną. Aktywność Słońca była mała - na naszej Dziennej Gwieździe można było zobaczyć jedną plamę niewielkich rozmiarów, a tarcza otoczona była jedynie kilkoma protuberancjami. Mimo to, niezwykłą ciekawostką były obserwacje znikającej i wynurzającej się zza tarczy Księżyca plamy, jak i wspomnianych wybuchów.

W pobliżu środka zaćmienia wyraźnie dało się zauważyć zmniejszenie ilości docierającego światła do powierzchni Ziemi. Na kilkanaście minut zrobiło się wyraźnie ciemniej, a wszystkie kolory poszarzały. A samo zaćmienie przebiegało tak:


Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

Również cienie rzucane przez niewielkie przerwy pomiędzy gałęziami drzew przybrały kształt zaćmionego Słońca. Dzieje się tak dlatego, że drobne przerwy działają jak kamera otworkowa.

Na następne tak efektowne zjawisko musimy poczekać do sierpnia 2027 roku, choć po drodze spotkamy jeszcze kilka mniej efektownych zjawisk (2021, 2022, 2025 i 2026 rok).

Wszystkim, którzy nas odwiedzili dziękujemy za przybycie i za wspólne obserwacje zaćmienia. Do zobaczenia na następnych!