Informacje dla turystów indywidualnych:

Od 18.03 do 19.11 obserwatorium będzie czynne w każdą sobotę i niedzielę
w godzinach: 11:00 - 17:00 (wejścia 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00).

Nie prowadzimy wcześniejszej rezerwacji miejsc. Cena biletów: normalny - 15 zł, ulgowy (dziecko 5-18 lat) - 5 zł, osoby niepełnosprawne - bezpłatnie (za okazaniem ważnej legitymacji). Płatność na miejscu kartą, bądź gotówką.

ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających nas osób, oraz sprzętu zainstalowanego w obserwatorium, aktualnie nie ma możliwości wejścia do kopuł w obserwatorium

 

Podczas pogodnych dni głównie prowadzone są pokazy Słońca, za pomocą lunety Coronado. Teleskop ten, dzięki zastosowaniu odpowiedniego filtra, umożliwia obserwacje m. in. wybuchów na Słońcu. Przed pokazami Słońca, prezentowany jest film omawiającym budowę naszej Dziennej Gwiazdy, jak i wszelkiego rodzaju zjawiska, jakie możemy obserwować na "powierzchni" Słońca.

Jeżeli warunki będą w pełni sprzyjające spróbujemy pokazać także Wenus. Obserwacje tej prowadzone są tylko i wyłącznie, gdy odległość kątowa planety od Słońca przekracza 30 stopni i planeta jest widoczna na naszym niebie nad drzewami. Prosimy o wyrozumiałość, nawet w sprzyjających warunkach może nie być okazji przeprowadzić obserwację tej planety.

Obserwacje Słońca, czy też Wenus wymagają bezchmurnego nieba. W przypadku zachmurzenia, zapraszamy na prelekcję dotyczącą historii placówki, aktualnego wyglądu nieba, czy też pogawędki na tematy astronomiczne. Czas przebywania w obserwatorium (pokaz, prezentacja) wynosi około 35-40 minut. 

Pomimo wszelkich starań z naszej strony, może się zdarzyć konieczność zamknięcia obserwatorium w danym dniu. O zaistniałej sytuacji postaramy się poinformować Państwa odpowiednio wcześniej. Proszę pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe, dlatego prosimy sprawdzać informacje o dostępności obserwatorium we własnym zakresie.