Zapraszamy na pokazy nieba dotyczące budowy i ewolucji galaktyk. Pokazy rozpoczniemy o godzinie 22:30 i potrwają około dwóch godzin.
Tym razem proponujemy wiosenny program obserwacyjny - budowa i ewolucja galaktyk. Pokazy prowadzone będą teleskopem o średnicy 35 centymetrów a rozpoczniemy je od poznawania najważniejszych gwiazdozbiorów. Kolejnymi obiektami na które skierujemy teleskop będą galaktyki o różnych kształtach. W trakcie wędrówki po niebie zapoznamy Państwa z klasyfikacją galaktyk wg Hubble'a. Wyjaśnimy jak galaktyki powstają i jak żyją. Wśród obserwowanych obiektów nie zabraknie takich galaktyk jak: Cygaro, Czarnooka, Sombrero, Wrzeciono i Wir.
Obserwacje galaktyk należą do jednych z najtrudniejszych. Obiekty te są stosunkowo ciemne i mało kontrastowe. Świecą w całym spektrum widma widzialnego co sprawia, że nie ma możliwości zastosowanie filtrów obcinających świecenie tła nieba. Prosimy zatem - nie spodziewajcie się Państwo widoków takich jak na zdjęciach dostępnych w internecie.
Poniżej przedstawiamy przykładowe rysunki wykonane nieco mniejszymi teleskopami głównych bohaterów wieczornych pokazów. Sugerujemy zwrócenie uwagi na te rysunki i przyzwyczajenie się do widoku.
Na pokazy prosimy ubrać się odpowiednio ciepło - obserwacje prowadzone są na zewnątrz budynku. Należy się spodziewać, że temperatura spadnie do kilku-kilkunastu stopni (lokalna pogoda). Pokazy te nie są odpowiednie dla dzieci - kierowane są dla osób powyżej 15 roku życia. W przypadku przyjścia z dziećmi młodszymi prosimy o uwzględnienie faktu, że ogromną przeszkodą dla nich jest późna pora organizacji pokazów, trudność prowadzenia obserwacji, oraz warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz budynku. Jednocześnie informujemy, że w obserwatorium nie ma możliwości udostępnienia pomieszczeń, w których dzieci takie mogą przebywać podczas pokazów.
Przed pokazami konieczne jest przyzwyczajanie oka do ciemności, dlatego prosimy o oszczędne używanie światła zarówno przed, jak i podczas pokazów. Dotyczy to również używania telefonów komórkowych!!! Cały proces akomodacji oka trwa około 40 minut i trzeba go przechodzić po każdym zaświetleniu oczu.
Koszt udziału w tematycznych pokazach nieba wynosi 40 zł od osoby dorosłej, 30 zł od dziecka w wieku 8-18 lat. Dzieci do lat 8 i osoby niepełnosprawne (na podstawie ważnej legitymacji) są zwolnione z opłaty. Płatność gotówką lub kartą na miejscu.