szkola@weglowka.pl.

12 373 90 90

Wycieczka do Wieliczki

16 listopada uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce. Dobrego humoru i radości uczniów nie była w stanie zepsuć niska temperatura oraz mglista i deszczowa pogoda - ponieważ pod ziemią nie pada! 

O godzinie 9:00 spotkaliśmy się z przewodnikami obok Szybu Daniłowicza, skąd po 380 stopniach zeszliśmy na I poziom kopalni. Podczas zwiedzania trasy turystycznej mieliśmy możliwość podziwiania niespotykanych na powierzchni krajobrazów: solankowych jezior i pięknych podziemnych komór (w tym niepowtarzalnej kaplicy św. Kingi). Przewodnicy pokazali nam dawne narzędzia górnicze oraz zapoznali ze stosowanymi w przeszłości metodami wydobycia i transportu soli. Sporym zaskoczeniem była dla uczniów informacja, że ostatni pracujący w kopalni koń – klacz o imieniu  „Baśka”,  została wywieziona na powierzchnię w 2002r.

Jak na każdej z wycieczek prócz zwiedzania był też czas na posiłek oraz zakupy pamiątek. Po niemal trzech godzinach spędzonych w kopalni (z poziomu III znajdującego się 135 m pod ziemią),  windą wyjechaliśmy na powierzchnię - co też było dla dzieci niemałą atrakcją. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Węglówki i już czekamy na kolejną wycieczkę!