Międzynarodowy projekt edukacyjny „Kreatywne prace plastyczne”

W bieżącym roku szkolnym nasza świetlica bierze udział w 4 edycji Międzynarodowego projektu edukacyjnego „Kreatywne prace plastyczne”. Założeniem projektu jest wspieranie rozwoju kreatywności wśród uczniów poprzez różnorodną działalność plastyczną.

Cele główne:

• Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności uczestników poprzez różnorodne działania plastyczne.
  • Poznanie i eksperymentowanie z różnymi technikami plastycznymi
  • Arteterapia rozwojowa oraz profilaktyka zdrowia psychicznego uczestników.
  • Inicjowanie i promowanie twórczości plastycznej dzieci i młodzieży.

Cele szczegółowe:

• Prowadzenie twórczych działań plastycznych wspierających harmonijny rozwój, a szczególnie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, integracji sensorycznej, napięcia mięśniowego, spostrzegania, pamięci, uwagi i mowy.
  • Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia i aktywności plastycznej w zakresie eksperymentowania z różnymi materiałami i narzędziami  plastycznymi, nabywanie doświadczeń i polisensoryczne poznawanie stymulujące rozwój.
  • Rozwijanie wyobraźni i kreatywności.
  • Tworzenie prac plastycznych inspirowanych przyrodą, architekturą, literaturą dziecięcą i najbliższym otoczeniem za pomocą różnych technik rysunkowych, malarskich, graficznych, papierowych i mieszanych.
  • Rozwijanie samodzielności, wzmacnianie poczucia sprawczości i wiary we własne możliwości oraz doświadczanie sukcesu.
  • Kształtowanie postaw proekologicznych poprzez recykling plastyczny oraz wykluczenie materiałów zawierających plastik.
  • Zewnętrzna promocja dziecięcej sztuki oraz placówek oświatowych, kulturalnych i wychowawczych.
  • Współpraca nauczycieli poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.

Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, plastyki w kl. IV-VII i szkół specjalnych oraz kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/24 (p.6 i 8).

W projekcie udział biorą:

klasa III - koordynator p. E. Niewidok

świetlica szkolna - koordynator p. A. Kucharzak

strona projektu ---> https://kreatywnepraceplastyczne.blogspot.com/

Regulamin ---> https://kreatywnepraceplastyczne.blogspot.com/2023/08/regulamin-projektu-kreatywne-prace.html