szkola@weglowka.pl.

12 373 90 90

„Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”- Akademia z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W naszej szkole w czwartek 10 listopada odbyła się przygotowana przez klasę siódmą akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Jej głównym celem było upamiętnienie powrotu Polski na mapy świata po 123 latach niewoli. Z wielką powagą wprowadzono sztandar i odśpiewano hymn, jednocześnie włączając się w akcję #SzkołaDoHymnu. Przypomniano historię Polaków pod zaborami, próby wynarodowienia i chęć pozbawienia nas tradycji i historii. Piosenka i jej wymowne słowa: „Uwierz Polsko! Naszej wiary nie zabraknie nam! Żaden wróg nie zwycięży Boga w nas! Z Bogiem zawsze pokonamy każde zło” w przejmujący sposób podkreślały wartości i korzenie Polaków. Podobnie jak wiersz Cypriana Kamila Norwida – „Moja Piosnka [II]” -„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba… Tęskno mi Panie”. Polskie symbole narodowe: biało-czerwona flaga, Biały Orzeł, odzwierciedlały miłość Polaków do Ojczyzny, honor i dumę z przynależności do państwa.
Podczas akademii podkreślono także szacunek do swojej małej Ojczyzny-do Węglówki- w słowach piosenki „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, której uzupełnieniem były fotografie ukazujące piękno najbliższej okolicy. Akademię zakończono polskim tańcem narodowym- polonezem.

 

* * *


W ramach akcji #SzkołaDoHymnu uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Józefa w Węglówce uczestniczyli 11 listopada 2022r. w gminnej uroczystości wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Uczniowie z pocztem sztandarowym, pod opieką pani wicedyrektor, wzięli udział w uroczystej mszy, a następnie podczas wciągnięcia biało-czerwonej flagi na maszt, odśpiewali wspólnie ze zgromadzonymi mieszkańcami Gminy Wiśniowa hymn państwowy.

Uczniowie klasy siódmej pod opieką pani dyrektor wzięli również udział w uroczystościach przy Pomniku Niepodległości w Węglówce.