Księżyc - nasz naturalny satelita

Księżyc - naturalny satelita Ziemi.

Księżyc jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi a także najbliższym ciałem niebieskim w naszym otoczeniu. Znajduje się około 380 tysięcy kilometrów od Ziemi, okrążając ją średnio co 29 dni. Zmiana położenia Srebrnego Globu względem Słońca i Ziemi powoduje powstawanie faz.

Na Księżycu można znaleźć wiele kraterów uderzeniowych, powstałych podczas upadku drobnych ciał niebieskich na jego powierzchnię. Największy krater na powierzchni Srebrnego Globu - Basen Biegun Południowy - Aitken, ma średnicę ponad 2500 km i głębokość 13 km. Ciekawostką jest to, że kraterów o średnicy 1 km jest na Księżycu ponad pół miliona.

Oprócz kraterów na powierzchni Księżyca znajduje się wiele ciemnych mórz księżycowych. Są to zastygłe pola lawy, wypełniające około 33% powierzchni Srebrnego Globu, z czego 31% leży po stronie widocznej z Ziemi a tylko 2% leży na przeciwnej półkuli. Aktualnie nie ma jednoznaczniej teorii wyjaśniającej takie rozłożenie mórz księżycowych. Morza powstały znacznie później niż kratery księżycowe. Nazwa pochodzi od starożytnych astronomów, którzy podejrzewali, że w tych obszarach istnieje woda, tworząc morza i oceany podobne do ziemskich.

Znajduje się tam także wiele pasm górskich, powstałych w wyniku "zamiatania" materii wraz z przesuwaniem się lawy. Góry w większości otaczają morza księżycowe. Nie są wysokie - sięgają jedynie na kilka (3-4) kilometrów ponad teren Księżycowy.

W kierunku Księżyca warto skierować choćby najmniejszą lornetkę, która pokaże wiele ciekawych tworów na powierzchni naszego naturalnego satelity. 

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć Księżyca wykonaną w naszym obserwatorium, którą w miarę możliwości będziemy uaktualniać.


Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com