Zaćmienie Księżyca - 21 styczeń 2019

 

21-go stycznia dojdzie do niecodziennego zjawiska, jakim jest zaćmienie Księżyca. Jest to jedyne zaćmienie całkowite obserwowane w tym roku - następne zaćmienie Srebrnego Globu będzie miało miejsce w lipcu 2019 roku i będzie to zaćmienie częściowe. Tym bardziej warto wstać nieco wcześniej i spróbować odszukać zaćmiony Księżyc.

Najbliższe zjawisko będzie całkowicie widoczne z obu Ameryk. W Europie i północno-zachodniej Afryce będzie widoczne przy zachodzie Księżyca. W południowej Polsce zjawisko będzie widoczne prawie w całości, choć w zupełnie niekorzystnych warunkach. Można będzie zaobserwować w całości fazę całkowitą, oraz część fazy częściowej podczas której Księżyc będzie się wynurzał z cienia Ziemi. Faza całkowita rozpocznie się jeszcze na ciemnym niebie, gdy Księżyc będzie około 15 stopni nad zachodnim horyzontem, a jego końcowa część będzie widoczna na już dość jasnym niebie. Zaćmienie częściowe będzie można obserwować tuż nad północno-zachodnim horyzontem.

 

 

Zaćmienie będzie miało miejsce w bardzo niekorzystnym terminie - w poniedziałkowy poranek.  

 Ze względu na niedogodny i niekorzystny termin zjawiska, w Obserwatorium nie planujemy żadnych pokazów.

 

Zaćmienie należy do 134 cyklu saros i jest to 27 z 73 zaćmień jakie w tym cyklu wystąpią. Czas trwania zaćmienia całkowitego wyniesie aż 62 minuty! Przybliżony wygląd zaćmienia można zobaczyć poniżej, a czasy poszczególnych faz zaćmienia przedstawione zostały w tabeli pod rysunkiem. Wszystkie godziny podane są w czasie zimowym.

 

(źr. wikipedia.org)

 

Godzina Faza zaćmienia
03:36:30 początek półcieniowego
04:33:54 początek częściowego
05:41:17 początek całkowitego
06:12:16 faza maksymalna
06:43:16 koniec całkowitego
07:50:39* koniec częściowego
08:48:00* koniec półcieniowego

 

 * - faza niemożliwa do obserwacji z terenu Obserwatorium

Mapka widoczności zaćmienia przedstawiona jest poniżej.

(źr. wikipedia.org)